8. Jak vybrat kuklu?

Podle čeho vybrat a dobře koupit tu pravou kuklu?

Zde Vám přinášíme pár informací, právě o kuklách.

Nejenže se se svářecí kuklou mohou svářeči pohybovat daleko rychleji, protože neustále vidí, ale také se pohybují efektivněji, protože umisťují elektrody přesněji. Většina špatných začátků svárů může být eliminována. Méně špatných svárů znamená méně broušení a celkově vyšší úrověň kvality svárů.

Co je to samostmívací svářecí kukla (helma, maska)?

Jedná se o kuklu, která má místo tmavého skla elektronickou kazetu s LCD displejem. Ten je normálně průhledný, asi jako sluneční brýle. Při zapálení elektrického oblouku čidla dají povel elektronice a displej ztmavne jako svářečské sklo. Po ukončení svařování se opět vrátí do průhledného stavu. Svařeč tedy nemusí kuklu zvedat a znovu sklápět, během práce pořád vidí.

Na jakém principu funguje svářecí samostmívací kukla?

Jde vlastně o displej z tekutých krystalů, který je na rozdíl od běžných LCD displejů mobilů nebo počítačů mnohonásobně rychlejší. Doba překlopení ze světlého do tmavého stavu je dnes již kratší než 0,00005 sekundy, takže prvotní záblesk oko nemůže zaznamenat a zrak je dokonale chráněn.

Jak poznat kvalitní samozatmívací kazetu?

Dnes již nerozhoduje rychlost zatemnění. Ta i u levných typů dosahuje vyhovujících hodnot. Nejdůležitějším kritériem pro uživatele je optická kvalita displeje. To znamená, že displej v tmavém stavu musí mít v celé ploše stejnou tmavost, nesmí na něm být světlejší skvrny nebo pruhy. To při svařování, zvlášť dlouhodobém, velmi vadí a ničí i zrak.