PARKOVÁNI u naši prodejny: odbočit z hlavní magistrály U Křižovatky, do ulice V Opletkách a hned po pravé straně možnost parkování před vraty domu naši prodejny.

4. Jak vybrat Invertor?

Současná nabídka svařovacích invertorů - svářeček je obrovská a do budoucna lze očekávat její další zvýšení. Předkládáme Vám pár tipů jak si vybrat tu správnou svářečku - invertor pro Vaše potřeby a s trochou nadsázky uvádíme možné postupy při výběru:


Postup 1.
Při tomto postupu výběru se invertor hodnotí podle následujících třech kritérií: 1. cena, 2. cena, 3. cena. Ve výběru vítězí ten invertor, který má nejnižší všechna hodnotící kritéria. Pokud navíc ještě umí svařovat je k výběru přidáno malé nevýznamné plus. Tento postup je hojně rozšířen zejména mezi majiteli menších podniků. Velmi nedoporučujeme tento postup.

Postup 2.
Tento postup vychází z Postupu A a v zásadě pro něj platí totéž co pro Áčko. Jedinou modifikací je přidání čtvrtého hodnotícího kritéria: 4. vzhled / spolehlivost. Postup B je nejčastěji používán domácími kutily pro výběr svářečky "na doma". Také moc nedoporučujeme tento postup. Mnohdy můžete mít i lepší svářecí zdroj za nižší cenu. Záleží na tom vědět, na co přesně ho potřebuji a za jakých situacích ho budu používat a pak vyberu zdroj přesně pro své potřeby.

Postup 3.
Díky své "složitosti" je tento postup často opomíjený. Jeho použití však přináší překvapivě dobré výsledky. Postup C používá následující hodnotící kritéria a vřele ho doporučujeme:

Svářecí proud a zatěžovatel - toto kritérium musí mít při výběru vždy největší váhu! Vezměte hodnotu průměru elektrody, kterou budete používat především, a vynásobte ji hodnotou 40. Dostanete svářecí proud, který Vaše budoucí svářečka musí dodat při zatěžovateli alespoň 60%!

Příklad: pokud potřebujete svařovat především elektrodou o průměru 2,5 mm, potřebujete aby svářečka byla schopna dodat proud 2,5x40=100A při DZ minimálně 60%. Vyšší DZ samozřejmě není na škodu, ale při nižších hodnotách se Vám svářečka bude často přehřívat a vypínat!

Pokud svařujete hlavně elektrodami 3,2 mm je nutný proud cca 130 A při DZ minimálně 60%, atd.

Pokud používáte hlavně "dvaapůlky a semtam třipatnáctku" je minimum: 100 A/60% a 130A/45%, analogicky pro 3,2 jako hlavní a 4,0 jako doplňkový průměr: 130 A/60% a 160 A/45%.

Možná jste překvapeni, že zde vůbec nehovoříme o maximálním proudu svářečky. Má to jediný důvod: je naprosto nepodstatný! Pozor na svářečky na jejichž štítcích jsou udávány následující nebo podobné hodnoty:

Rozsah svářecího proudu: 5-130 A
Proud při DZ 35%: 100 A
Proud při DZ 100%: 50 A

Jinými slovy maximální proud 130 A je dosažitelný jen po velmi krátkou dobu. Tak krátkou, že nelze ani uvést zatěžovatel! Taková svářečka se třeba honosí možností svařovat elektrodami do průměru 3,2 mm, ale je to jen možnost teoretická. V praxi je možno rozumně svařovat pouze elektrodami maximálně o průměru 2,0 mm!

Možnost servisu - předpokládáme, že si svářečku budete pořizovat proto, aby svařovala. Bohužel i při správném zacházení může dojít k poruše. Pak se dostupný servis, který minimalizuje Vaše prostoje a starosti, opravdu hodí.

Rozměry, hmotnost, doplňkové funkce, ergonomie - každý uživatel má jiné potřeby. Právě k nim je třeba přihlédnout při výběru. Pokud svářečku potřebujete na montáže je pro Vás důležitá nízká hmotnost a malé rozměry. Naopak v dílně větší rozměry a hmotnost nevadí, ale zase se hodí například možnost svařovat TIGem. Snadné ovládání se hodí vždy.

Možnost vyzkoušení, reference - pokud někdo provozuje Vámi vyhlédnutou svářečku ve Vašem okolí, zeptejte se jak je s ní spokojen. Také je důležitá možnost vyzkoušení svářečky ještě před vlastní koupí ( my Vám to umožníme ).

Cena - jak bylo uvedeno výše je cena pro někoho alfou a omegou výběru. Pro jiného je to jen jedno z kritérií, a tak je to správně. Špatná levná svářečka je na nic. Dobrá a drahá svářečka sice zamrzí ale funguje! Někdy to to však zbytečnost a drahý luxus. Kompromisem je dobrá svářečka s přijatelnou cenou.

Vzhled, barva, apod. - i design může být důležitý. Pokud však budete svářečku používat opravdu pro svařování, doporučujeme váhu tohoto kritéria snížit na minimum.