Pojmy a zkratky používané v oblasti svařování
V oboru svařování je mnoho pojmů, které nám na první pohled nic neřeknou niže uvádíme některé z nich.
MMA
zkratka označující ruční svařování obalenou elektrodou. (Z angl. Manual Metal Arc)
TIGzkratka pro svařování netavící se wolframovou elektrodou v ochranné atmosféře inertního plynu - známé jako svařování pod argonem. Většina invertorů pro MMA svařování umožňuje také TIG svařování. (Z angl. Tungsten Inert Gas)
WIGtotéž co TIG, ale zkratka pochází z němčiny. (Wolfram Inert Gas)
MIG/MAGS rozšiřujícím se počtem multifunkčních invertorů schopných svařovat také metodami MIG/MAG, nabývají tyto zkratky na významu. MIG (Metal Inert Gas) resp. MAG (Metal Aktiv Gas) znamenají poloautomatické svařování v ochranné atmosféře inertního (Ar, Ar+He), resp. aktivního (CO2, Ar+CO2, Ar+O2) plynu.
LIFT (Lift Arc)dotykové zapalování oblouku při svařování metodou TIG ("náškrabem").
HFbezdotykové vysokofrekvenční zapalování oblouku při svařování metodou TIG ("hodí to jiskru").
AC / DCAC = střídavý proud, DC = stejnosměrný proud. Například TIG DC je svařování metodou TIG stejnosměrným proudem - vhodné pro svařování ocelí, mědi, titanu apod. TIG AC je svařování metodou TIG střídavým proudem - vhodné pro svařování hliníku a jeho slitin.
Napětí naprázdnoelektrické napětí mezi výstupními svářecími svorkami zapnuté svářečky v době kdy se nesvařuje (naprázdno). Čím je toto napětí vyšší, tím lépe elektroda zapaluje a hoření je stabilnější. Svařovací transformátory mají toto napětí cca 45-55V, tyristorové svářečky dosahují napětí cca 50-70V, svářecí invertory mají napětí naprázdno obvykle v rozsahu 70-90V. Z důvodu bezpečnosti by toto napětí nemělo být vyšší než 80V pro střídavé napětí, resp. 100V pro stejnosměrné mapětí.
Krytíoznačuje jakým způsobem je konstruován kryt svářečky. Zdali je odolný proti pronikání prachu, vody, různých předmětů, apod. Úroveň krytí se označuje zkratkou IP a číslem. Bližší vysvětlení viz příslušné normy.
Zatěžovatelveledůležitý údaj. Udává jak dlouho lze svařovat daným proudem. Pro výpočet zatěžovatele se používá desetiminutový cyklus. Příklady:
- zatěžovatel 140A/35% znamená, že proudem 140A lze svářet pouze 35% času z deseti minut, tedy 3,5 minuty a zbytek času (6,5 minuty) se stroj musí chladit.
- zatěžovatel 110A/60% znamená, že proudem 110A lze svářet pouze 60% času z deseti minut, tedy 6 minut a zbytek času (4 minuty) se stroj musí chladit.
- zatěžovatel 95A/100% znamená, že proudem 95A lze svářet celých 100% času z deseti minut, tedy trvale. Při tomto proudu (zatížení) stroj nepotřebuje přestávku na chlazení.
DZ, EDzkratky používané pro označení zatěžovatele. (DZ - Dovolené Zatížení)
Statická charakteristika svářečkyzávislost mezi napětím a proudem měřeným na výstupních svorkách svářečky v ustáleném stavu. Pro svařování MMA nebo TIG je nutné mít zdroj se strmou charakteristikou. Pro svařování MIG/MAG je naopak nutná plochá charakteristika. To je tedy důvod proč k céóčku nemůžete připojit kabely na obalenou elektrodu (resp. můžete, ale nebude to moc fungovat), tedy pokud se nejedná o multifunkční zdroj s přepínačem charakteristik ...
REMOTE, REMOTE CONTROLDálkové ovládání. Obvykle se takto označuje konektor pro připojení dálkového ovladače - dálkového regulátoru svářecího proudu.
Arc Force
funkce, která pomáhá stabilizovat hořící elektrický oblouk při svařování. Pokud se oblouk zkracuje (elektroda se lepí) svářečka "přidá" proud a elektroda odhoří. Pokud je naopak oblouk příliš dlouhý, svářečka "ubere" proud a svářeč má čas na přiblížení elektrody k materiálu aniž by mu oblouk zhasl.
Anti Stick
pokud přeci jen dojde k přilepení elektrody, tato funkce zajistí skokové snížení svářecího proudu na minimum. Elektroda se nerozžhaví, ale naopak zchladne a lze ji snadno odtrhnout aniž by bylo nutné ji vyndavat z kleští.
Hot Start
funkce, která usnadňuje zapálení oblouku tím, že zvýší zapalovací proud o cca 30% oproti proudu nastavenému svářečem. Po úspěšném zapálení se proud sníží na svářečem nastavenou hodnotu.
Soft Start (Soft Power ON)
tzv. měkký start. Funkce zajišťuje pomalý náběh svářečky po zapnutí. S touto funkcí je "vypadávání" jističů při zapínání svářečky minulostí.
PFC (Power Factor Corrector)
obvod, který zajišťuje zvýšení účiníku a zároveň snižuje rušení vysílané zařízením zpět do sítě. Aplikuje se v síťovém napájení spínaných zdrojů (tedy i svařovacích invertorů). PFC může být buď pasivní (tlumivka), nebo aktivní (plně elektronický). Aktivní PFC zajišťuje dokonalejší tvarování vstupního proudu a díky tomu se účiník zdroje s aktivním PFC blíží 1.